Historie Radia Proglas

Historie Radia Proglas začíná krátce po sametové revoluci, kdy v Brně založila skupina křesťanů, duchovních i laiků, Nadaci Radia Proglas, soustředěnou kolem osoby otce Martina Holíka. Několikrát se pokusila získat licenci k rozhlasovému vysílání – podařilo se to v polovině roku 1995.

Historie a vývoj je postupně popisován v magazínu Vlnění

Budování

Budování rádia začalo naostro po získání licence na jaře 1995. Otec Martin byl brněnským biskupem přeložen do bližší farnosti, aby mohl zodpovídat za duchovní profil rádia. Postupně se etabloval dnešní kolektiv rádia. Poté co Biskupská konference projekt rozhodně podpořila, zažádali jsme o pomoc věřící doslova z celého světa. Od americké biskupské konference jsme dostali 50 tisíc dolarů a malé střihací zařízení, vídeňská diecéze přispěla 300 tisíci šilinky a německá organizace Renovabis 44 tisíci markami. Tyto zahraniční dary tvoří přibližně polovinu prostředků, druhou polovinu tvořily dary a půjčky brněnského biskupství a olomouckého arcibiskupství.

Stěhování po 25 letech vysílání

8. prosince 2020 ve výroční den vysílání Radia Proglas, u příležitosti 25 let od vzniku radia, na slavnost Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu, jsme v poledne vysílali mimořádnou mši svatou ze studia Proglasu již na nové adrese Olomoucká 7 v Brně. 
K překlopení vysílání a přestěhování na novou adresu došlo 12. ledna 2021.

Studia

Studia vznikla v Brně, v budově Biskupského gymnázia, díky osobním obětem desítek spolupracovníků. Odhadujeme, že prací zdarma (elektro, zedníci, podlaháři, zámečník, malíř, stožár vysílače…) získalo rádio asi milión korun, studenti a žáci, zejména ze Střediska Radost, kteří studovali na Biskupském gymnáziu, odpracovali asi 4 tisíce hodin. V olomoucké arcidiecézi vzniká na podzim z nadšení studentů teologické fakulty a z pochopení kapituly a vedení semináře studio Radim. Aktivní centrum spolupráce vzniklo v Praze v Dejvicích na Thákurově ulici. Studio se jmenuje Kristián. Třetí studio vzniklo v centru Ostravy, v domě s velkým „mediálním“ provozem – v budově Telepace na podzim roku 1997. Studio nese jméno Hedvika. V září roku 1999 bylo založeno „mikrostudio“ Vojtěch v Hradci Králové. (Dalším je studio Štěpán v Litoměřicích, které bylo otevřeno 22. září 2003 a fungovalo do roku 2017. Sídlí v Diecézním domě kardinála Trochty). Studio jsme otevřeli 28. 5. 2008 také v Českých Budějovicích. Dostalo jméno Jan Neumann. Studio jsem provozovali do roku 2021). (V neděli 5. října 2014 proběhlo otevření nového plzeňského studia Hroznata v Plzni. To pracovalo do roku 2019)

Pracovníci

Pracovníků bylo na konci roku 1995 pouhých osm. Koncem roku 1999 se počet stálých pracovníků rozrostl na čtyřicet. Naše práce by byla nemyslitelná bez externích spolupracovníků, kteří bez nároku na odměnu věnují svůj čas a schopnosti. Máme jich v Brně kolem padesáti, v regionálních studiích okolo deseti. Všech občasných, ale věrných spolupracovníků bychom napočítali téměř čtyři sta.

Vývoj

Kromě VKV FM vysílačů jsme vstoupili i do světa digitalizace a vysíláme v DVB-S, DVBT2 i DAB+. Více o jednotlivých způsobech příjmu naleznete přímo na jednotlivých stránkách:

aktualizace 15.10.2022 omh

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group