QR kódy na mobil

vizitka Proglasu:

QR_RaPr_vizitka

 

 

odkaz na web Proglasu:

 

 

 

odkaz na web Hudba:

 

 

 

odkaz na web Junior:

 

 

 

odkaz na web Zprávy:

 

 

 

 

Zkratka QR pochází z anglického quick response, což v doslovném překladu znamená rychlá odpověď. Stačí si vyfotit QR kód na váš mobilní telefon přes QR čtečku, kterou lze zdarma nainstalovat do mobilního přístroje.

QR kódy

Tyto obrázky nesou zakódovanou textovou informaci. K jejímu rozšifrování potřebujeme chytrý telefon nebo tablet. QR kód (Quick Response Code, což v doslovném překladu znamená "kód pro rychlou odpověď") je dvojrozměrný kód zapisovaný do čtverce, který v sobě nese např.: internetovou adresu, kontaktní informace či údaje pro elektronickou fakturaci. Informace jsou zakódované pomocí bílých a černých čtverečků uspořádaných do matice. Její velikost bývá různá, podle množství informací, které obsahuje.
Informace si můžeme přečíst za pomoci aplikace pro chytré telefony a tablety. Celý postup je velmi rychlý, a pokud někde uvidíte QR kód, můžete informaci získat během chvilky.

QR kód byl vynalezen v Japonsku už v polovině devadesátých let. Jeho rozšíření je však otázkou několika málo posledních let. Textovou informaci můžete do QR kódu uložit i sami. Není to nic těžkého, existují generátory, které vám s tím pomohou. Jedním z nich je i online aplikace QR-Code Generator, nebo například generátor na adrese http://zxing.appspot.com/generator/.

Kódování šetří čas

Díky QR kódům můžete předávat platební údaje a zrychlit tak fakturaci. Při úhradách Vámi vystavených faktur odpadá odběratelům nutnost přepisovat číslo účtu, variabilní symbol a další údaje. Stačí mít v chytrém telefonu nebo tabletu nainstalovanou aplikaci banky. QR kód se z přijaté faktury vyfotí chytrým telefonem nebo tabletem a platební příkaz se do bankovní aplikace vyplní automaticky. Vytvořený příkaz stačí zkontrolovat, potvrdit a odeslat do banky.

QR Platba se stává standardem

QR Platba není produkt jedné banky, je to již standard. To, jak QR Platba funguje, se může dozvědět kdokoli, není třeba žádná registrace či licence. Jedná se o opensource řešení navržené tak, aby jej kdokoliv dokázal zahrnout do svého systému. Tvůrci software pro tvorbu faktur i ostatní vystavovatelé faktur, e-shopy, organizace a finanční instituce jej mohou začít využívat hned a s nízkými náklady.
QR Platba byla založena s jednoduchou vizí: usnadnit provádění plateb z těchto zařízení a zjednodušit tak lidem život tím, že nebudou muset platební údaje přepisovat ručně.

Aktuálně tento standard podporují např. tyto banky: Raiffeisen Bank, Komerční banka, ČSOB, ERA, Air Bank a Česká spořitelna.

autor: Martin Sígl, Mikuláš, o. p. s.
Poradna

Aktualizace pro rok 2022: HelHor

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group