Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Sulpicius

Svatý Martin – oslavili jsme ho 11. listopadu – patří mezi dobře známé světce, z jeho života jsme určitě slyšeli přinejmenším několik epizod. Vděčíme za to především právě dnešnímu světci.

Sulpicius Severus se narodil roku 363 v Akvitánii, pocházel z dobré rodiny a již jeho jméno naznačuje, že byl římského původu. Věnoval se nejprve disciplíně, kterou máme s antickým Římem nejspíše spojenou nejvíce: právu. Zjistil však, že jej tato profese nenaplňuje, a byl to právě svatý Martin, kdo jej po manželčině smrti nasměroval na duchovní dráhu.

Sulpicius vstoupil do kláštera v Massilii (dnešním Marseille), stal se duchovním a byl zvolen biskupem v dnešním francouzském Bourges. Byl literárně činným, mezi jeho díla patří dvoudílná Kronika od stvoření světa až po závěr 4. století, dvě knihy Dialogů, řada listů a právě životopis svatého Martina – Vita Martini Turonensis. Právě díky tomuto dílu se svatý Martin stal jedním z nejpopulárnějších světců křesťanského Západu a prvním světcem-nemučedníkem, jehož úcta se všeobecně rozšířila.

Svého přítele a rádce Martina přežil Sulpicius Severus o více než dvacet let; zemřel roku 420. Řehoř z Tours jej chválí pro moudrost, pastýřskou péči a horlivost. Gennadius jej nazývá „vir genere et littera nobilis et paupertatis atque humilitatis conspicuus carus etiam sanctorum virorum“ (muž vznešený rodem i vzděláním, vynikající pokorou a chudobou, milý i světcům).Svátek slaví Zdislava

Zdislava, jíž je věnován dnešní den v českém občanském kalendáři, má již po staletí tradiční svátek 30. května. Toto jméno je slovanského původu a má ještě tvar Zdeslava. Význam slova je „zde slavná“ a jeho nejznámější nositelka takovou skutečně byla či, lépe řečeno, stále je.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group