DVB-T/T2 – pozemní digitální příjem Proglasu

Od 9.1.2020 začíná postupné vypínání vysílačů DVB-T muxu 3 a zapínání DVB-T2 vysílačů muxu 22. Jestliže vám Proglas zmizel, spusťte automatické ladění. Podrobnosti zde.

Aktuální pokrytí v DVB-T

Aktuální pokrytí

Kromě příjmu ze satelitu a přes internet, lze Proglas digitálně přijímat i pozemně. Digitální pozemní televizní vysílání DVB-T (digital video broadcasting terrestrial) je jedna z technologií, která nahradila analogové televizní vysílání. Hlavní změnou je, že v jednom televizním kanálu, který obsahoval pouze jeden analogový televizní program, je možno digitálně přenášet několik televizních a rozhlasových programů.

Narozdíl od DVB-S (digitální vysílání ze satelitu) není potřeba mít pro příjem signálu parabolu. V místech s dobrým signálem (blízko vysílače) postačí i malá pokojová anténka, ve větší vzdálenosti je nutná venkovní anténa nebo dokonce anténa se zesilovačem.

Radio Proglas se o nové technologie vysílání aktivně zajímá a již od roku 2000 vysílá v systému DVB-T pro Prahu a okolí. Tehdy se jednalo o experimentální vysílání. To se od půli června 2008 změnilo na vysílání řádné a postupně přibyly další vysílače a nově pokrytá území. Jedná se o vysílání v multiplexu 3, jehož provozovatelem je společnost CDG. Pro příjem stačí jakýkoliv DVB-T přijímač - jejich cena začíná na 500 Kč. Existují také o něco dražší kombinované přijímače, které umožňují přijímat jak digitální pozemní, tak i satelitní vysílání.

Od září 2018 vysílá Proglas také pomocí systému DVB-T2, na který se postupně přechází ze stávajícího systému DVB-T. Je součástí přechodového multiplexu 12, který provozují České Radiokomunikace. Cena DVB-T2 přijímačů začíná na 600 Kč.

 

Formát zvukového signálu:

DVB-T   = 64kbps, mono, MPEG Audio Layer 2

DVB-T2 = 48kbps, mono, AAC+

 

Zde se můžete podívat jak zapojit set-top box pro příjem rádia

Proglas v novém

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group