Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Rajmund

Svatý Rajmund se narodil roku 1204 v katalánské Portelle (v rodném jazyce mu říkali Ramón). Protože přišel na svět císařským řezem, dostal přezdívku Nonnatus – nenarozený. Proto je také vzýván jako patron těhotných žen, rodiček a novorozeňat.

V té době ještě byla část Španělska pod maurskou nadvládou, která měla oporu v severní Africe. Pochopitelně také kvetl obchod s otroky, především válečnými zajatci nebo lidmi unesenými při nájezdech. Na Pyrenejském poloostrově se etabloval řád mercedářů, který se soustředil na vykupování křesťanských otroků z maurského zajetí.

Do tohoto řádu vstoupil roku 1224 i svatý Rajmund, který byl dva roky předtím vysvěcen na kněze. Později se stal i hlavním představeným řádu. Jeho hlavní poslání mu neustále leželo na srdci. Leželo mu na srdci do té míry, že když došly řádu finanční prostředky, nabídl se sám jako výkupné za jiné otroky.

Skutečně žil v severní Africe v maurském otroctví nějaký čas. I zde působil jako kněz mezi svými spoluvězni, proto se jej otrokáři pokoušeli násilím umlčet. Než se jim to podařilo, shromáždil naštěstí Rajmundův řád dostatek prostředků k tomu, aby svého představeného vykoupil z otroctví. Stalo se to roku 1239. Téhož roku jej papež jmenoval kardinálem Rajmund se vydal do Říma, aby obdržel svou novou hodnost, ale 31. srpna 1240 v Cardoně nedaleko Barcelony onemocněl a horečce podlehl. Roku 1681 bylo slavení jeho svátku rozšířeno na celou církev.Svátek slaví Pavlína

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group