Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Jan Fisher a Tomáš More

Roku 1534 prohlásil anglický parlament, že anglický král (toho času Jindřich VIII.) je „jediná svrchovaná pozemská hlava církve v Anglii“ a anglická koruna „se těší veškerým poctám, důstojnostem, výjimečnostem, pravomocím, privilegiím, autoritám, bezúhonnostem, přínosům a okolnostem zmiňovaného postavení“.

Proti tomuto rozhodnutí se postavili především dva významní lidé: biskup z Rochesteru John Fisher, později jmenovaný kardinálem, a kancléř Thomas More, otec rodiny a významný humanista. Oba byli zatčeni, uvězněni v londýnském Toweru, odsouzeni za velezradu a popraveni; biskup John Fisher 22. června 1535, Thomas More 6. července téhož roku.

Thomas More byl člověk, kterého neopouštěl humor ani v nejtěžších chvílích života. Traduje se, že v žaláři pravil vězeňské správě: „Kdybych si tu na něco stěžoval, klidně mě vyhoďte.“ A na popravišti si upravil plnovous mimo dosah popravčího nástroje s odvoláním na to, že „jeho vousy se žádné velezrady nedopustily“. Tento světec je svědectvím, že ten, kdo zachová věrnost až do konce, neumírá zahořklý. Kéž by i nám vyprosil jednak milost vytrvat až do smrti, jednak schopnost vstoupit do věčného života v dobré náladě.Svátek slaví Pavla

Základem tohoto jména je latinské slovo paulus, „malý“. Raději tedy neberme význam jména doslovně, zvláště říkáme-li tak ženě. Slavný římský básník Ovidius používal toto slovo ve svých milostných verších tak, že v nich pojmenování „maličká“ vyznívá spíše mazlivě. Charakteristiky výšky opěvované ženy se přitom zdržel.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group