Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Rupert

Rupert se narodil v polovině 7. století v Porýní ve vznešené rodině, spřízněné s franským rodem Karlovců. V irském klášteře ve Wormsu se mu dostalo vynikajícího vzdělání. Kolem roku 700 se rozhodl spolu se svými učiteli věnovat kázání a svědectví křesťanského života a vydal se do Bavorska. Zde působil v Řezně a v Lorchu.

Ve spolupráci s bavorským vévodou Theodem vybudoval Rupert významný klášter na řece Salzach v blízkosti zaniklého antického města Iuvavum. Tento klášter, zasvěcený sv. Petrovi, je dnes nejstarším klášterem na rakouském území, později se stal jádrem nového města Solnohradu neboli Salzburgu. Toto město právem nazývá svatého Ruperta svým znovuzakladatelem.

Svatý Rupert zemřel o Velikonocích roku 718, tedy 27. března. Jeho ostatky jsou uchovávány v solnohradské katedrále.Svátek slaví Dita

Jméno Dita, které dnes zdobí občanský kalendář, vzniklo zkrácením jmen Judita nebo Edita a dnes je považováno za zcela samostatné a suverénní jméno. Judita je pro změnu odvozena od Jitky, jež se vztahuje k tvaru Jutta hebrejského jména Jehúdíth, což bylo označení pro „židovku, ženu z Judeje“. Edita pochází ze staroanglického jména Éadgyth s významem „šťastný boj“. Nyní tedy záleží na každé Ditě, ke kterému jménu se přikloní.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group