Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Julián

Svatý Julián se narodil v polovině 4. století na řeckém ostrově Aigina. Spolu se svým bratrem Juliem odešel na studia do Athén, kde si získal velikou oblibu u lidí. Bratr Julius byl vysvěcen na kněze, Julián na jáhna. Za sporů mezi katolickými křesťany a ariány odešli bratři z Řecka a působili v Podunají. Tam zakládali četné kostely a působili mezi věřícími – dnes bychom řekli jako lidoví misionáři.

Po nástupu císaře Theodosia bylo bratřím umožněno, aby působili jako misionáři po celém území Římské říše. Rozhodli se pro Itálii a vydali se do Latia, Ligurie a Lombardie. Tam se také setkali se svým velkým současníkem, sv. Ambrožem Milánským. Julián se nakonec usadil v blízkosti Lago Maggiore, v dnešním Gozzanu, kde vybudoval kostel zasvěcený Panně Marii. Tam také roku 391 zemřel a byl pohřben. Po čase byly jeho ostatky přeneseny do nové baziliky, která mu byla zasvěcena.Svátek slaví Vladan

Dnes mají v občanském kalendáři svátek Vladan a Vladek. Tato původně slovanská jména jsou snad zkráceninami jmen Vladimír nebo Vladislav a představují člověka, jenž vládne, tedy „vládce“.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group