Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Terezie od Dítěte Ježíše

Zlí jazykové říkají, že o svaté Terezii od Dítěte Ježíše a Svaté tváře lze mluvit jen nad hrnkem pořádně silné a pořádně hořké kávy – tak „slaďoučká“ je postava této světice.

Po pravdě řečeno by podobně sladký obraz této světice byl od pravdy na hony vzdálen. Ano, svatá Terezie slíbila „sypat déšť růží“ – ale pro ni samotnou na této zemi měly tyto růže pořádné trny. Ano, svatá Terezie hovořila o jakémsi „duchovním výtahu“, který může pomoci najít cestu do nebe tomu, kdo si netroufá nastoupit cestu velkých postav dějin spásy – ale sama prošla velice těžkou „temnou nocí“, kdy se zdálo, že se její výtah zastavil kdesi v mezzaninu, montér v nedohlednu a tažné lano povoluje.

Jak se mohla karmelitánka, která zemřela mladičká ve svém klášteře, stát patronkou misií? Tím, že se za ně denně modlila a obětovala. V tom nám může být vzorem, když jsme plní vznešených myšlenek na slavnou mučednickou smrt v „krajinách nevěřících“, ale je nám zatěžko podstoupit maličké, drobné, nepatrné mučednictví všedního dne, mučednictví pravidelné modlitby a lásky k Bohu i k bližnímu.Svátek slaví Igor

V občanském kalendáři má svátek Igor. Toto dnes typické ruské jméno má skandinávský původ a jeho počátky našli vědci ve staroislandském jméně Ingvarr. Doslova prý to znamená "hlídající Ing". Nejde však o žádný akademický titul, ale o jméno boha plodnosti. Příbuzným jménem je Ivar či Ivor.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group