Postní doba s Proglasem

Postní doba je časem, kdy mohou věřící plněji odpovědět na Ježíšovu výzvu: „Obraťte se a věřte evangeliu“ (Mk 1,15) a takto se připravit na velikonoční svátky. Je též obdobím, kdy si křesťané zvláště připomínají vlastní křest.

Obrácení spočívá především v obnovení vztahu s Bohem a s druhými. Tato proměna vyžaduje rozchod s hříchem a návrat k Bohu nerozděleným srdcem: “Obraťte se a odvraťte ode všech svých nevěrností... a obnovte své srdce a svého ducha.” (Ez 18,30-31).

K vnitřní proměně nabízí církev v postní době tři tradiční prostředky (srov. Mt 6, 1-18): modlitbu, almužnu a půst. V modlitbě a naslouchání Božímu slovu obnovujeme vztah s Bohem; půst očišťuje a činí srdce vnímavější pro Boha; konečně nezištná láska proměňuje vztahy s druhými.

Intence pro Velikonoční vigilii

Intence pro Velikonoční vigilii

8. dubna 2020, 07:35

Na Bílou sobotu budeme přenášet od 20.30 Velikonoční vigilii z baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Strahově. Chcete poslat své prosby nebo díky, které zahrnou do svých modliteb kněží během slavení této mše? Tuto možnost máte do sobotních 12 hodin na adrese: primluvy@kcmt.cz. Texty intencí nebudou při liturgii čteny, ale budou vytištěny na samostatné lístky.

Premiéra Myslivečkových pašijí

Premiéra Myslivečkových pašijí

5. dubna 2020, 07:58

V rámci Koncertu duchovní hudby poprvé na Radiu Proglas zazní rozsáhlé oratorium Josefa Myslivečka nazvané Pašije našeho Pána Ježíše Krista.

Sammartiniho pašije

Sammartiniho pašije

4. dubna 2020, 18:00

Květná neboli pašijová neděle přináší čtení pašijí. V rámci Hudební siesty si připomeneme jejich text převedený do hudební řeči.

Schützovy pašije

Schützovy pašije

4. dubna 2020, 15:43

Ranní hudba Květné neděle nabídne zhudebněné pašije.

Bachovy gigantické Janovy pašije

Bachovy gigantické Janovy pašije

28. března 2020, 18:08

Koncert vážné a duchovní hudby má tuto neděli na programu velmi rozměrné dílo – Janovy pašije Johanna Sebastiana Bacha, které na koncertních pódiích málokdy zazní celé. My je v zkracovat nebudeme. V závěru je doplní Bachova duchovní kantáta a houslová sonáta.

Na nákazu v Itálii umírají i kněží, papež mimořádně udělí Urbi et orbi

Na nákazu v Itálii umírají i kněží, papež mimořádně udělí Urbi et orbi

23. března 2020, 09:39

V Itálii už zemřelo na nemoc COVID-19 asi pět a půl tisíce lidí, mezi nimi nejméně 50 katolických kněží, třetina z nich v diecézi Bergamo. Píše o tom agentura Kathpress s tím, že někteří přišli s nákazou do styku, když chtěli zůstat s nemocnými, jak vyzval i papež František.

Rekviem, křížová cesta a kantáta

Rekviem, křížová cesta a kantáta

22. března 2020, 06:06

Celkem tři skladby jsou připraveny pro dnešní večerní Koncert duchovní hudby: monumentální „Rekviem“, které vytvořil Giuseppe Verdi, krásná „Křížová cesta svatohorská na text Václava Renče“ od Františka Xavera Thuriho a také drobná „Kantáta postní ke svatému kříži“ téhož autora.

Pašije G. P. Telemanna

Pašije G. P. Telemanna

21. března 2020, 16:56

Pokud jste poslouchali minulou neděli ráno duchovní hudbu, pak již víte, že nás tentokrát čeká poslech druhé části Matoušových pašijí zhudebněných Georgem Philippem Telemannem. 

Postní doba

Postní doba

16. března 2020, 10:57

Popeleční středou 26. února 2020 křesťané vstoupili do čtyřicetidenního postního období. Postní doba je časem, kdy mohou věřící plněji odpovědět na Ježíšovu výzvu: „Obraťte se a věřte evangeliu“ (Mk 1,15) a takto se připravit na velikonoční svátky. 

Pärt, Šostakovič

Pärt, Šostakovič

14. března 2020, 18:00

Na programu nedělního Konceru vážné a duchovní hudby jsou tři skladby: „Pašije našeho Pána Ježíše Krista“ a „Trisagion“ od Arvo Pärta a Symfonie "Babij jar" Dmitrije Šostakoviče.

Pergolesi, Bach, Händel

Pergolesi, Bach, Händel

8. března 2020, 06:08

Na programu Koncertu duchovní hudby bude tuto neděli Stabat Mater od Giovanniho Battisty Pergolesiho, duchovní kantáta Johanna Sebastiana Bacha a kvartetní verze skladby Josepha Haydna „Sedm slov Vykupitelových na kříži“.

S Davidem Boumou o Popeleční středě

S Davidem Boumou o Popeleční středě

26. února 2020, 10:04

Hostem pořadu Okolo stolu byl ve středu 26. února 2020 teolog David Bouma. Řeč byla o tom, jak prožívat postní období v kotextu doby.

Proglas v novém

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group

Akce Proglasu v roce 2020

Zde se můžete podívat, kam se Proglas v tomto roce chystá a co ho čeká.