Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Kosma a Damián

O pronásledování  křesťanů v Římské  říši  bylo  již  řečeno více.  Jistě  také víte o předposledním z nich,  které zahájil  císař  Diocletianus.  Začalo docela nenápadně,  pomalu a  plíživě – zákazem společných shromáždění, bohoslužeb.  A  pak už šlo do tuhého; když se ukázalo, že křesťané odmítají svou víru „privatizovat“, stali se z nich obratem nepřátelé státu a neposlušní občané.

Mezi tyto „neposlušné občany“ patřili i dva bratři – přesně řečeno dvojčata. Jmenovali se Kosma a Damián, pocházeli z Arábie a usadili se v malém městě jménem Kyrrhos východně od Antiochie. Zde vystudovali a stali se lékaři. A krom toho také křesťany.

Právě s ohledem na své křesťanství nepokládali medicínu za výnosný podnik, nýbrž za „prodlouženou ruku Božího milosrdenství“ a léčili  potřebné zdarma.  To jim také vyneslo řeckou přezdívku Αναργυροι – dalo by se to přeložit jako „Bezplatní“.

Tato bezplatná lékařská péče se stala velice účinným nástrojem k evangelizaci. Tím ovšem na sebe Kosma a Damián přivolali pozornost římských úřadů. Roku 303 je dal římský místodržící zatknout a mučením se je snažil přinutit k odpadu od víry. Odmítli. Byli proto popraveni stětím.

Úcta k  těmto světcům se  rozšířila  i  na křesťanském západě.  Pozdější  biskup z Kyrrhu  jménem Theodoretos  o nich v 5. století  psal jako o „slavných bojovnících a vznešených mučednících“. Dodnes jsou Kosma a Damián ctěni jako patroni lékařů a lékárníků.Svátek slaví Andrea

Půvabné jméno Andrea, které dnes nacházíme v občanském kalendáři, je řeckého původu a k nám se dostalo prostřednictvím italštiny a francouzštiny. Jak je patrné z české podoby tohoto jména (Ondřejka), má stejné základy jako Ondřej. Platí-li tedy o něm, že je to muž „odvážný a statečný“, můžeme to směle prohlásit i o Andreách.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group