Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Mořic a druhové

Svatý Mořic (v originále Mauritius) žil na konci 3. století. Velel takzvané Thébské legii, která byla posádkou v egyptských Thébách alias Vésetu. Za vlády císaře Diocletiana byla tato legie převelena do galie (dnešní Francie), aby bránila římské území proti Markomanům a Kvádům, kteří pronikali za Rýn.

Při obraně své země prokázali vojáci Thébské legie velkou odvahu a svého úkolu se zhostili se ctí. Když však dostali příkaz, aby se účastnili pronásledování křesťanů, odmítli – byli totiž sami křesťany.

Imperátor Maximianus vydal rozkaz ke krutému trestu - legie měla být decimována, tzn. každý desátý voják byl odsouzen k smrti. Ani pak zbylí vojáci neuposlechli. Nakonec tedy byla zmasakrována celá legie – tedy jednotka v počtu šesti tisíc vojáků. Stalo se tak v Agaunu (dnešním švýcarském Saint-Maurice-en-Valais) přibližně roku 287.

Není bitva jako bitva. Thébská legie v té poslední zvítězila definitivně.Svátek slaví Darina

Toto jihoslovanské jméno se vykládá buď jako „dáreček“ či „dar“, nebo v jiném případě, je-li základem jméno Darie, znamená, že „nositelka tohoto jména je držitelkou dobra“.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group