Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Januarius

Svatý Januarius se narodil kolem roku 270 v neapolské patricijské rodině. Byl vysvěcen na kněze a roku 302 se stal biskupem v jihoitalském Beneventu.

V letech 303–304, za Diocletianova pronásledování, byli zatčeni dva jáhnové, Sosius z Miseny a Proculus z Puteoli, spolu se dvěma laiky – Eutychem a Acuciem – a byli uvězněni v Cumách. Následujícího roku došlo ke změně v úřadu prokonzula Campanie a uvěznění křesťané byli propuštěni. Biskup Januarius se jim vydal vstříc a společně oslavili děkovnou bohoslužbu blízko Puteoli.

Tato událost vzbudila velkou pozornost a Januarius byl zatčen u Noly, když se se svými jáhny a dalšími křesťany vracel do Beneventa. Byl odsouzen k smrti a popraven v puteolském amfiteátru 19. září 305. S ním zemřeli také Sosius, Proculus, Eutychus, Acucius, Festus a Desiderius.

V neapolské katedrále je mezi ostatky svatého Januaria uchovávána také ampulka s jeho zaschlou krví. Několikrát do roka tato krev zkapalní a začne vířit, jako by byla právě prolita. Tento zvláštní jev dosud nebyl spolehlivě vysvětlen.



Svátek slaví Zita

Toto jméno je původu italského a dost nejasného. Jazykovědci je nejčastěji vykládají jako "štěstí" či "úspěch", protože se domnívají, že základem je slovo felicita(s).

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

NyníKomorní hudba
Skladba: Bayle del gran-duque; Autor: Anonymus; Sóla: Zapico Aaron - cembalo, Zapico Daniel - teorba, Zapico Pablo - barokní kytara
02:00Oktáva
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
05:00Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Písně

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group

Regiony

Regiony

Akce Proglasu v roce 2020

Zde se můžete podívat, kam se Proglas v tomto roce chystá a co ho čeká.