Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Januarius

Svatý Januarius se narodil kolem roku 270 v neapolské patricijské rodině. Byl vysvěcen na kněze a roku 302 se stal biskupem v jihoitalském Beneventu.

V letech 303–304, za Diocletianova pronásledování, byli zatčeni dva jáhnové, Sosius z Miseny a Proculus z Puteoli, spolu se dvěma laiky – Eutychem a Acuciem – a byli uvězněni v Cumách. Následujícího roku došlo ke změně v úřadu prokonzula Campanie a uvěznění křesťané byli propuštěni. Biskup Januarius se jim vydal vstříc a společně oslavili děkovnou bohoslužbu blízko Puteoli.

Tato událost vzbudila velkou pozornost a Januarius byl zatčen u Noly, když se se svými jáhny a dalšími křesťany vracel do Beneventa. Byl odsouzen k smrti a popraven v puteolském amfiteátru 19. září 305. S ním zemřeli také Sosius, Proculus, Eutychus, Acucius, Festus a Desiderius.

V neapolské katedrále je mezi ostatky svatého Januaria uchovávána také ampulka s jeho zaschlou krví. Několikrát do roka tato krev zkapalní a začne vířit, jako by byla právě prolita. Tento zvláštní jev dosud nebyl spolehlivě vysvětlen.Svátek slaví Zita

Toto jméno je původu italského a dost nejasného. Jazykovědci je nejčastěji vykládají jako "štěstí" či "úspěch", protože se domnívají, že základem je slovo felicita(s).

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group