Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Kilián

Kilián (jeho jméno se vyskytuje i ve variantách Chilian, Kilien, Quillian, Cilian či Kuhln) pocházel z Irska, kde se narodil přibližně roku 644. Spolu s mnohými dalšími svými krajany se stal součástí misií na evropském kontinentě, v Římě byl vysvěcen na biskupa a získal pověření k misijnímu dílu v kraji v povodí Mohanu.

V těchto končinách působil a podařilo se mu přivést ke křesťanství místního vládce Gosberta. Ten po svém křtu propustil svou nezákonnou manželku, vdovu po svém bratru. Odmítnutá žena tím ztratila své výsostné společenské postavení a rozhodla se pomstít. Zosnovala proto vraždu biskupa Kiliána, kněze Colmana, jáhna Totnana a dvou laiků – Gallona a Arnuvala. Stalo se tak 8. června roku 689.

Těla mučedníků byla zakopána ve stáji. Na tomto místě se jejich ostatky podařilo nalézt po více než šedesáti letech a těla mučedníků byla pohřbena v přítomnosti velkého apoštola Germánie, svatého Bonifáce, a prvního biskupa Würzburgu, svatého Burkharda. Roku 788 dal franský panovník Karel Veliký přenést ostatky do würzburské katedrály a Kilián se stal patronem této diecéze.Svátek slaví Nora

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group