Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Amálie (Libuše)

Jméno Amálie vzniklo zkrácením původního germánského, snad ostrogótského jména Amalberga. Pod tímto jménem – i v jeho zkrácené formě – známe několik světic, z nichž dvě slaví svůj svátek právě 10. července. Obě se narodily na území dnešní Belgie na přelomu 7. a 8. století, obě dožily svůj život jako řeholnice.

První z nich, Amálie z Temse, se narodila v oblasti Arden. Jako mladá se stala řeholnicí, řeholní závoj přijímala od sv. Willibrorda. Zbytek života strávila v klášteře v Temse ve Flandrech, kde byla také pohřbena. Její ostatky byly později přeneseny do kláštera sv. Petra v Gandu.

Amálie z Maubeuge pocházela z jiného belgického regionu, z Brabantska. Provdala se za brabantského hraběte a stala se matkou několika dětí – čtyři z nich také ctíme jako světce. Po smrti svého manžela odešla do kláštera v Maubeuge na severu dnešní Francie. Zde se stala abatyší a zde také strávila zbytek svého života. Její ostatky jsou uchovávány v belgickém Binche.

zdroj: http://www.santiebeati.it/dettaglio/61575Svátek slaví Libuše, Amálie

NyníHudební siesta
Skladba: Symfonie D-dur op. 35 č. 1 (1782) G. 509 - Allegro; Autor: Boccherini Luigi; Dirigent: Pople Ross; Soubor: Londýnský festivalový orchestr
13:30Knihovnička
13:45Komentář Rádia Vatikán
14:00Odpolední proud
15:00Zprávy Proglasu, počasí
15:05Jak se vám líbí
15:50Odpolední proud – Hudební...

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group