Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Medard

Většinou míváme sv. Medarda spojeného jen s onou pověstnou pranostikou. Jenže on to byl skutečný světec.

Medard pocházel z malé vísky Salency v dnešní severofrancouzské Pikardii. Jeho otec byl Frank, matka pocházela z galo-římské rodiny. Medard se stal knězem a od roku 545 až do své smrti zastával úřad biskupa ve městě Viromandesium (dnešní Saint-Quentin). Velice si jej vážili franští králové, po smrti byl pohřben v tehdejším franském hlavním městě Soissons, kde později vzniklo opatství Saint-Medard.

Svatý Medard žil v době bezprostředně po křtu prvního franského krále Chlodvíka; země byla oficiálně křesťanskou, ale hlasatele evangelia čekal ještě obrovský kus práce, aby si našli cestu k srdcím obyčejných lidí. Zdá se, že něco podobného čeká i nás – nemůžeme se jen dovolávat křesťanských kořenů naší země a našeho kontinentu (byť jsou nezpochybnitelné); musíme vydávat svědectví každému člověku jednotlivě.Svátek slaví Medard

Toto jméno je prastaré, patrně již franského původu. První složka má základy ve slově maht a znamená „moc“. Druhá část vychází ze slova hardus, jež jazykovědci překládají jako „tvrdý, přísný“. Medard je tedy mocný a přísný chlapík, kterého není radno příliš provokovat.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group