Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Josef Cafasso

Bezpochyby dobře znáte sv. Jana Bosca, zakladatele salesiánů. Ale můžeme si být jisti, že by jen stěží dokázal vykonat takové dílo, nebýt jeho duchovního vůdce a posily, sv. Josefa Cafassa. Tento kněz se narodil 15. ledna roku 1811 v v Castelnuovo ďAsti. Působil v Turíně, kde se věnoval zvláště lidem na okraji společnosti. Pro péči o odsouzené na smrt byl dokonce nazýván „knězem šibenic“.

Někteří vysoko postavení současníci jej vybízeli, aby se ucházel o politické funkce, on však odmítl se slovy: „V den soudu se mě Pán bude ptát, zda jsem byl dobrým knězem, ne dobrým politikem.“ Zemřel 23. června 1860 v Turíně, roku 1947 byl kanonizován a prohlášen za patrona odsouzených na smrt.Svátek slaví Zdeňka

V občanském kalendáři má dnes svátek Zdeňka nebo také Zdenka. Původ tohoto jména byl dlouho nejasný. Dříve bylo spojováno se Sidonií, ještě dnes překládají například v Polsku české jméno Zdeněk jako Sidonius. Nyní se ale někteří jazykovědci domnívají, že jde o domáckou formu ke složenému jménu Zdeslav, které se později změnilo na Zdislav. První složku jména tvoří slovanský základ dě čili „dělat“, s předponou má význam udělat (analogicky s ruským sdělať). Zdenky asi tedy budou dívky velmi činorodé.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group