Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Alois Gonzaga

Urozený mladík Alois Gonzaga měl před sebou nejlepší vyhlídky. Pocházel z markraběcího rodu, jako prvorozený syn mohl očekávat slibné dědictví spolu se vznešeným titulem, dostalo se mu vynikajícího vzdělání a služby na dvoře jednoho z nejmocnějších králů své doby.

Vzdor všemu zdravému rozumu – řekli bychom dnes – všechny tyto úžasné příležitosti zahodil a vstoupil do jezuitského noviciátu v Římě. Zde se spolu s dalšími spolubratry až do úmoru věnoval péči o nemocné za morové epidemie. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat – při ošetřování nemocných se nakazil a 21. června 1591 zemřel. Bylo mu pouhých 23 let.

Zpackaný život? Naopak!Svátek slaví Alois

Toto jméno má své počátky ve starofrancouzském jméně Lowis, Lois (později Louis), což není nic jiného než Ludvík. Alois vznikl spojením tohoto jména z arabským členem al („ten“). Mnozí francouzští Ludvíkové se totiž vyznamenali v bojích se Saracény, a tak je Arabové označovali doslova „ten Ludvík“ čili al Lowis. Latinizací tohoto spojení pak vznikl Aloisius a posléze náš Alois. Jiná verze upozorňuje, že ke vzniku jména mohlo dojít i přirozeným vývojem změnou Lois v Alois.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

NyníHudební siesta
Skladba: Symfonie D-dur op. 35 č. 1 (1782) G. 509 - Prestissimo; Autor: Boccherini Luigi; Dirigent: Pople Ross; Soubor: London Festival Orchestra
13:30Knihovnička
13:45Komentář Rádia Vatikán
14:00Odpolední proud
15:00Zprávy Proglasu, počasí
15:05Jak se vám líbí
15:50Odpolední proud – Hudební...

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group