Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Jan Nepomuk Neumann, sv. Romuald

Slyšíme-li, že svatý Jan Nepomuk Neumann odešel do zámoří proto, že v českých zemích bylo tolik kněží, že nemohl být vysvěcen, jelikož by pro něj nebylo místo, zní nám to jako neuvěřitelná pohádka. Jak mohl kdy někdo v České kotlině říci „máme příliš mnoho kněží“? A přece je to historický fakt.

Těžko by se našel někdo, komu by bylo třeba připomínat, že se situace od dob svatého Jana poněkud změnila. Ale v čem je problém? Zdá se, že povolání není málo – ba naopak, prý je jich relativně více než kdy předtím. Ale je málo ochotných lidí, je málo mužů, kteří by se odhodlali odpovědět na Boží hlas.

„Když vidím své seminární spolužáky, docela mě jímá hrůza, co nás čeká, když pomyslím, že jsou to budoucí kněží,“ povzdechl si jeden laik-student teologické fakulty. Dostalo se mu lapidární odpovědi, která zněla bezmála jako fráze: „Máme tolik a takové kněze, jaké si vymodlíme.“ Laický student si znovu povzdechl a s vážnou tváří konstatoval, že v tom případě by to tedy odpovídalo…Svátek slaví Leoš

V občanském kalendáři má dnes svůj svátek Leoš. Jedni se domnívají, že se jedná o domáckou formu k Leonardovi, druzí, že k Leopoldovi. Význam jména je proto různý: Leonard se vykládá „silný jako lev“, Leopold znamená „statečný v lidu“.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group