Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Klement M. Hofbauer, sv. Bernardin Sienský, památka Panny Marie, Matky církve

Hlásej evangelium vhod či nevhod – vybízel sv. Pavel svého žáka a přítele Timoteje. Podle toho, co mu píše na jiných místech svých listů, bylo evangelium tehdejšímu okolí spíše nevhod. Po sedmnácti až osmnácti stoletích se doba zas až tolik nezměnila; snad jen v tom, že nevhod už nebylo jen hlásání evangelia, ale i důsledný život podle evangelia. Sv. Klement Maria Hofbauer by o tom mohl vyprávět.

Po návratu z Itálie, odkud si přinesl svoje řeholní jméno, žil nějaký čas jako poustevník. Ovšem po nějakém čase zakázal císař Josef II. činnost poustevnických řeholních společenství a sv. Klement byl „zařazen do výroby“.

Již jako redemptorista odešel s dalšími spolubratry do Varšavy, ovšem i odsud byl vyhoštěn, když polské území ovládl Napoleon. Vrátil se do Vídně, kde se svým působením výrazně zapsal do povědomí vzdělanců i prostých lidí. Byl však sledován policií a dokonce nucen k tomu, aby se zřekl svého řádu, nebo emigroval. Jen díky osobní císařově intervenci mohl dožít ve Vídni.

Rozhodně to nebylo nic příjemného ani jednoduchého – žít neustále s vědomím, že mohu být kdykoli vyhoštěn z města, kde se snažím plnit Boží vůli, a dokonce zažít několik takových vyhazovů na vlastní kůži. A stačilo málo – říci „nebudu se tolik namáhat, mám přece právo na normální, klidný život“. Sv. Klement Maria Hofbauer to neudělal.

Nevím, kolika z nás by mohlo hrozit za život podle evangelia vyhnanství. Ale možná by stálo za to zkusit aspoň nějaký čas skutečně žít důsledně podle Boží vůle. Sv. Klement by mohl říci: Já jsem to zkusil, a ono to šlo. A určitě by dodal: S pomocí Boží to jde. Tak na co ještě čekáme?Svátek slaví Zbyšek

Jméno je vlastně domáckým tvarem Zbyslava nebo Zbyhněva. První složku jména tvoří sloveso „zbýti“, takže dohromady by je šlo vyložit jako „zbyl hněv“, ale jazykovědci se domnívají, že jde spíše o „člověka, kterému zbývá hněv“. Najdou se i výklady jako „posilující hněv“ nebo „rozlícený bojovník“. Toto jméno je velmi oblíbené především v Polsku.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group
 
Logo ND Brno(1)