Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Petr Celestin

Po dvouletém období sedisvakance, tedy času, kdy byl Petrův stolec neobsazen, se kardinálům na konkláve v červenci roku 1294 podařilo zvolit nového papeže. Stal se jím téměř osmdesátiletý poustevník Pietro Angelari, kněz a benediktinský řeholník, který žil v pověsti svatosti na hoře Morrone ve střední Itálii.

Pietro (česky Petr) se nejprve přijetí úřadu vzpíral, ale kardinálům se ho podařilo přemluvit; volbu přijal z poslušnosti vůči církvi. Na Petrův stolec nastoupil pod jménem Celestin V. Záhy seznal, že jeho schopnosti nestačí na náročný úkol řídit celou církev, a na sklonku téhož roku abdikoval. Zemřel 19. května 1296, kanonizován byl roku 1313.Svátek slaví Ivo

Dnešního dne slaví v občanském kalendáři svátek Ivo. Jde patrně o naši domáckou podobu ke jménu Ivan. Ale pravdou je, že toto jméno nosili i mnozí středověcí světci z neslovanských zemí. Někteří byli z Persie, jiní z Francie nebo z Bretaně. Zde musíme předpokládat původ zcela jiný. Jazykovědci se proto domnívají, že základem tohoto jména by mohlo být staroněmecké slovo íwa (dnes Eibe), což znamenalo „tis“. Šlo tedy o „bojovníka s tisovým lukem“. Nabízí se také srovnání s keltským jménem Iwein či francouzským Yvainem, rekem družiny krále Artuše.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group