Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Františka Římská

Svatá Františka se narodila v Římě roku 1384, pocházela z bohaté a urozené rodiny – a to tehdy dosti zavazovalo. Pokud by sama rozhodovala o svém životě, nejspíše by se chtěla stát řeholnicí, rodiče se však rozhodli ji dobře provdat a Františka poslechla.

Ukázalo se ovšem, že rodiče měli při výběru ženicha šťastnou ruku; Lorenzo de'Ponziani byl nejen bohatým šlechticem, ale i dobrým a milujícím manželem. Však mu také Františka dala tři děti.

Františka však ani jako vdaná žena a matka nezapomínala na ideály, o nichž uvažovala ve svém mládí. Majetek, jímž disponovala, využivala ve prospěch chudých a potřebných, a aby nemusela svou rozsáhlou dobročinnost organizovat sama, založila společenství žen zvané Olivetské oblátky Panny Marie pod vedením olivetské kongregace benediktinů.

Když roku 1436 její manžel zemřel, rozhodla se sama Františka vstoupit do svého společenství, které mezitím papež Evžen IV. povýšil na kongregaci s názvem Oblátky Panny Marie. Právě tehdy si vysloužila svůj přídomek „Římská“; tak ji totiž nazývali sami Římané, zvláště ti nejchudší, kterým se věnovala. Ti jí také přezdívali „Franceschella“, tedy něco jako „Fanynka“.

Františka Římská zemřela 9. března 1440. Na jejím pohřbu se sešel snad celý Řím. Dosud je uctívána jako patronka Itálie, ochránkyně před nakažlivými nemocemi a od roku 1951 je vzývána jako patronka automobilistů a motoristů.Svátek slaví Františka

Františka je ženským protějškem jména František, které původně ani nebylo poctivým jménem, ale přezdívkou. V dětství tak totiž říkali italskému chlapci Janu Bernardonemu, který se až zázračně lehce naučil francouzsky a vyřizoval v tomto jazyce svému otci veškerou obchodní korespondenci. Francesco čili Francouzek nebyl nikdo jiný než pozdější světec František z Assisi. Jeho jméno si pak dávali všichni, kdo jej obdivovali a chtěli následovat jeho příkladu, ženy nevyjímaje. Ve světě se nadále těší velké oblibě jména Fanny, Francine, Frances i Francisca. František u nás dříve bývalo více než nyní a bylo to jméno velmi populární. Svědčí o tom i skutečnost, že je uvádí ve stejný den občanský i církevní kalendář, což je v našem prostředí dost ojedinělé.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group