Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Jan Klimak

Většina informací o životě Jana Klimaka pochází z díla jeho současníka a blízkého přítele Daniela, egyptského mnicha. Dozvídáme se tak, že se Jan narodil kolem roku 520 a ve věku 16 let se rozhodl odejít do samoty. Odebral se na Sinaj a vstoupil zde do mnišské komunity. Zde také strávil následující desetiletí svého života.

Po smrti duchovního vůdce se Jan rozhodl odejít do definitivní samoty a žít jako posutevník. Vybral si k tomu místo v sinajské pustině, kde trávil veškerý čas modlitbou, prací a psaním knih. Tak prožil požehnaných čtyřicet let. Poté si pro něj bratři z kláštera přišli, aby jej ustanovili představeným. Svůj úřad zastával pět let, až do své smrti kolem roku 600.

Právě v té době, kdy byl představeným (igumenem), napsal na žádost sousedního kláštera příručku duchovního života. Nazval ji »Žebřík ctností« s odvoláním na onen žebřík, ketrý spatřil ve vidění Jákob v Bételu (Gn 28,10–17). Právě jednotlivé ctnosti a úkony duchovního života jsou pro člověka stupni, po nichž vystupuje k Bohu. Právě toto dílo – řecky »Κλιμαξ – Klimax« dalo svatému janu příjmení.

zdroj: www.zoe.sk

 Svátek slaví Arnošt

Arnošt, dnešní oslavenec z občanského kalendáře, je svým původem jménem německým a znamená „vážný, pevný, rozhodný v boji“.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

NyníDuchovní hudba
Skladba: Triosonáta č. 6 G-dur pro varhany, BWV 530 - Lento; Autor: Bach Johann Sebastian; Sóla: Sokol Ivan - varhany
09:00Mše svatá
10:00Varhanní hudba
10:30Dotýkání světla
11:00Proglaso
11:57Myšlenka na den
12:00Polední modlitba

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group