Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Kastulus (Haštal)


Castulus byl podle tradice komorníkem císaře Diocletiana (vládl v letech 284–305, rozpoutal předposlední organizované pronásledování křesťanů po celé Římské říši). Jeho manželka Irena také patří mezi světce.

Po svém obrácení na křesťanství poskytoval Castulus ve svém domě útočiště křesťanům a dokonce organizoval bohoslužebná setkání v samotném císařském paláci. Mezi těmi, jimž poskytl přístřeší a úkryt (pod svícnem bývá tma), byli pozdější mučedníci a světci Marcus a Marcellianus.

Castulus také věnoval mnoho sil na šíření evangelia. Se svým přítelem svatým Tiburtiem měl podíl na obrácení mnoha římských obyvatel, které pak svěřoval tehdejšímu papeži Gaiovi (jeho pontifikát spadá do let 283–296).

Castulus byl ale prozrazen jedním odpadlým křesťanem, předveden před městského prefekta Fabiana a odsouzen k smrti. Po krutém mučení byl upálen v pískovém lonu při via Labicana. Stalo se tak roku 286.Svátek slaví Emanuel

V občanském kalendáři slaví Emanuel. Jméno je hebrejského původu a prvotní podoba zněla Immánú él, což doslova znamenalo „Bůh s námi“. Emanuel byl mučedníkem v Sýrii kolem roku 300. Jméno dnes není příliš rozšířeno, i když působí velmi zajímavě a dá se říci i vznešeně. Ženskou obdobou je Emanuela, v nové době častěji užívaná ve formě Manuela, která je na dnešní den zařazena jako samostatné jméno.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

NyníKomorní hudba
Skladba: Giga; Autor: Murcia Santiago de; Sóla: Zapico Aaron - cembalo, Zapico Daniel - teorba, Zapico Pablo - barokní kytara
02:00Oktáva
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
05:00Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Písně

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group

Regiony

Regiony

Akce Proglasu v roce 2020

Zde se můžete podívat, kam se Proglas v tomto roce chystá a co ho čeká.