Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Kateřina Švédská

Bezpochyby znáte svatou Brigitu Švédskou, patronku Evropy. Také její dcera Kateřinu ctíme jako světici a v kalendáři si ji připomínáme právě dnes.

Kateřina Švédská se narodila roku 1331 ve švédském městě Vadstena jako druhá z osmi dětí sv. Brigity. Jako mladá byla provdána za vznešeného skutečně ušlechtilého muže jménem Edgar von Kyren. Roku 1350 – ve Svatém roce – se připojila ke své matce na poutí do Říma. Tam ji také zastihla zpráva o manželově náhlé smrti.

Mladičká vdova se pevně přimkla ke své matce a spojila svůj život s jejím – na modlitbách, na poutích, v klášteře. Po smrti sv. Brigity v Římě 23. července 1373 doprovodila její ostatky do Švédska a vstoupila do kláštera, který její matka sama založila. Zde byla také roku 1380 zvolena představenou.

V úřadu však nesetrvala dlouho. Následujícího roku se znovu vydala do Říma, aby se zde účastnila zahájení kanonizačního procesu své matky Brigity. Velice krátce po návratu ji zastihla smrt; stalo se tak 24. března 1381. Svátek slaví Gabriel

V občanském kalendáři dnes slaví Gabriel. Patřil mezi tři archanděly jmenované v bibli. Jméno je to samozřejmě hebrejské a vykládá se jako „muž Boží“. Existuje také jiná výkladová varianta, která zní „přemohl mě bůh“.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

NyníHudební siesta
Skladba: Suita D-dur pro violu da gamba a continuo - Courante, Double; Autor: Telemann Georg Philipp; Sóla: Hejný  Petr - viola da gamba; Soubor: Pro arte antiqua
13:30Knihovnička
13:45Komentář Rádia Vatikán
14:00Odpolední proud
15:00Zprávy Proglasu, počasí
15:05Jak se vám líbí
15:50Odpolední proud – Hudební...

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group