Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Kateřina Švédská

Bezpochyby znáte svatou Brigitu Švédskou, patronku Evropy. Také její dcera Kateřinu ctíme jako světici a v kalendáři si ji připomínáme právě dnes.

Kateřina Švédská se narodila roku 1331 ve švédském městě Vadstena jako druhá z osmi dětí sv. Brigity. Jako mladá byla provdána za vznešeného skutečně ušlechtilého muže jménem Edgar von Kyren. Roku 1350 – ve Svatém roce – se připojila ke své matce na poutí do Říma. Tam ji také zastihla zpráva o manželově náhlé smrti.

Mladičká vdova se pevně přimkla ke své matce a spojila svůj život s jejím – na modlitbách, na poutích, v klášteře. Po smrti sv. Brigity v Římě 23. července 1373 doprovodila její ostatky do Švédska a vstoupila do kláštera, který její matka sama založila. Zde byla také roku 1380 zvolena představenou.

V úřadu však nesetrvala dlouho. Následujícího roku se znovu vydala do Říma, aby se zde účastnila zahájení kanonizačního procesu své matky Brigity. Velice krátce po návratu ji zastihla smrt; stalo se tak 24. března 1381. Svátek slaví Gabriel

V občanském kalendáři dnes slaví Gabriel. Patřil mezi tři archanděly jmenované v bibli. Jméno je to samozřejmě hebrejské a vykládá se jako „muž Boží“. Existuje také jiná výkladová varianta, která zní „přemohl mě bůh“.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

NyníDnešní evangelium
Píseň: Deo dicamus Domine (2010); Interpret: Chrámový sbor Sv. Jakuba v Želeticích u Kyjova; Album: Chrám. sbor Želetice: Velikonoční týden /CD 2
06:05Ranní chvály
06:20Duchovní slovo
06:25Ranní magazín
06:45Ranní zíváček
07:00Zprávy ČRo Dvojka
07:05Písně

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group

Regiony

Regiony

Akce Proglasu v roce 2020

Zde se můžete podívat, kam se Proglas v tomto roce chystá a co ho čeká.