Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Patricie (Vlasta)

Syrské martyrologium ze 4. století připomínají na den 13. března „kněze a mučedníka Modesta a dalších jednadvacet mučedníků z Nikomédie“. K témuž dni vypočítává Martyrologium Hieronymianum další nikomédské mučedníky: „kněze Makedonia, jeho ženu Patricii a dceru Modestu“. Další údaje však scházejí; oba prameny se nicméně shodují v lokalizaci do Nikomédie v provincii Bithynia (v dnešním Turecku).

Jiná martyrologia a katoalogy světců dodávají, že všichni tito svědci víry v Krista zemřeli na následky mučení ohněm, Patří mezi ně Bedovo martyrologium, seznamy P. De Natalibus a dílo Cesare Baronia. Lze předpokládat, že svůj život tito mučedníci položili za vlády císaře Diocletiana. Smrt v plamenech nasvědčuje, že patřili mezi skupinu křesťanů křivě obviněných ze zapálení císařského paláce v Nikomédii.Svátek slaví Růžena

Jméno Růžena, které dnes nacházíme v občanském kalendáři, je u nás stále velmi oblíbené. Připomíná květ vznešené růže a skutečně vzniklo ze jména Rosa, což je latinské vyjádření téhož. Světic s tímto jménem je v kalendáři hned několik. Církevní svátek připadá na 23. srpna a oslavuje Růženu z Limy.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group