Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Kvirin

O svatém Quirinovi se zmiňuje Eusebius z Caesareje ve své Kronice. Zpráva o jeho umučení, tzv. Passio, referuje, že Quirinus byl biskupem ve městě Siscii (dnešní Sisak v Chorvatsku). Za Diocletianova pronásledování byl zatčen a nucen k tomu, aby se podrobil císařským rozkazům a obětoval bohům. Rezolutně odmítl, za což byl zbičován a uvržen do žaláře. Zde – po vzoru svatého Pavla – obrátil na křesťanství svého strážce Marcella.

Po třech dnech byl předvolán před panonského prokonzula Amantia. Ten jej nechal odvést do Savarie, a když jej nedonutil ke změně smýšlení, rozkázal jej s kamenem na krku hodit do řeky Sávy. Stalo se tak roku 309.

Savarští křesťané vyhledali jeho tělo a pohřbili je u městské brány jménem Scarabateus. Na přelomu 4. a 5. století byly ostatky svatého Quirina převezeny do Říma a uloženy v mauzoleu zvaném Platonia v blízkosti baziliky svatého Sebastiana na via Appia. Toto místo se stalo cílem mnoha poutníků, jak dosvědčují Itineraria ze 7. století.Svátek slaví Řehoř

Dnešní oslavenec Řehoř je v okolních zemích slaven 9. března. Základem tohoto jména je řecké Grégórios, které bylo odvozeno od slova grégoros, po česku „bdělý“. Češi si toto jméno předělali, a tak vznikl náš známý Řehoř nebo také Říha.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group