Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Jan Ogilvie

Jan Ogilvie se narodil ve skotském Drumu r. 1580 ve skotské kalvínské rodině; jeho otec byl dvorním úředníkem Marie Stuartovny. Jan navštěvoval mnoho vynikajících škol, mezi jinými v Řezně. V 17 letech se obrátil na katolickou víru. Stal se žákem papežského semináře v Olomouci a nakonec r. 1599 vstoupil k jezuitům. Noviciát absolvoval v Brně a pak žil v Rakousku. Roku 1610 přijal v Paříži kněžské svěcení a za rok poté spatřil opět svou vlast. Přicestoval tajně do Skotska, bydlel v Edinburgu v domě jednoho advokáta a vyučoval jeho syna. Kromě toho ale hojně navštěvoval uvězněné katolíky v žalářích.

V roce 1614 byl Jan prozrazen a z podnětu protestantského arcibiskupa zatčen. Odvážný katolík znovu a znovu odmítal přísežně se zříci své víry, a proto byl ve vězení krutě mučen. Chtěli tím dosáhnout, aby oznámil jména dalších katolíků. On však mlčel. Ve vězení se Janovi podařilo sepsat a nakonec i propašovat ven otřesný spis o svém zatčení a mučení. Pro svou neústupnost byl nakonec za velezradu odsouzen k smrti oběšením. Rozsudek byl vykonán 10. března 1615 v Glasgowě. Je patronem Skotska.

(zdroj: www.jesuit.cz)

 Svátek slaví Viktorie

Dnešní oslavenkyně Viktorie je mužským protějškem Viktora. Victor je latinské slovo a znamená „vítěz“, victoria pak „vítězství“. Do češtiny bylo toto jméno překládáno také jako Vítězslava.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

NyníKomorní hudba
Skladba: Klavírní sonáta č. 5 Fis-dur op. 53 (1907); Autor: Skrjabin Alexandr Nikolajevič; Sóla: Richter Svjatoslav - klavír
02:00Uši k duši (Rádio 7)
02:15Písně
03:00Z archivu hudebních...
03:59Písně
05:00Varhanní hudba
05:30Knihovnička

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group