Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Suitbert

Svatý Suitbert se narodil kolem roku 647 v anglické Northumbrii. Zde vstoupil do kláštera a zde setaké setkal s misijním biskupem sv. Wilibrordem. Připojil se k němu na jeho misijní cestě do Fríska, Flander a Lucemburska. Sám s úspěchem působil také v Brabantu, Gelderlandu a Kleve.

Roku 693 se vrátil do Anglie, kam jej povolal biskup z Mercie sv. Wilfred. Ten také Suitbertovi udělil biskupské svěcení. Suitbert se pak na svých misijních cestách soustředil na jižní Westfálsko, po invazi pohanských Sasů se však uchýlil na území pod franskou kontrolou.

Franský král Pipin s manželkou Plectrudou věnovali Suitbertovi ostrov dnes nazývaný Kaiserswerth v blízkosti dnešního Düsseldorfu. Zde Suitbert založil klášter, v němž také zemřel. Stalo se tak 1. března roku 713.Svátek slaví Bedřich

Dle občanského kalendáře dnes slaví svátek Bedřichové nebo také Friedrichové či Fridrichové. V kalendáři církevním nalezneme Bedřicha 6. března. Toto jméno je původu německého. Základ tvoří středohornoněmecké tvary fridu + rich. Takže lze snad říci, že Bedřich je „mírumilovný či mocný vladař“.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group