Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Valburga

Walburga se narodila přibližně roku 710 v anglickém Wessexu. Byla to doba, kdy z anglosaských klášterů vycházely zástupy misionářů do celé kontinentální Evropy. Také Walburga odešla se svým bratrem Wunibaldem, rovněž světcem, do dnešního Německa na pozvání svatého Bonifáce. Zde se stala řeholnicí v klášteře v Tauberbischofsheimu.

Po čase Walburga přešla do kláštera v Heidenheimu, který založil její bratr Wunibald. Zůstala zde i po jeho smrti. Klášter se stal centrem christianizace, svůj lví podíl na tom měla i Walburga. Není divu, že i po smrti (zemřela 25. února 779) ji lidé milovali a ctili jako světici. V bývalém klášterním kostele, nyní evangelickém, stojí ještě dnes dva gotické náhrobky – Walburgy a Wunibalda. Její jméno nesou nesčetné kostely a kaple nejen v Evropě, ale i v Americe.Svátek slaví Liliana

Toto jméno se rozšířilo prostřednictvím angličtiny a jedná se o odvozeninu ze jména Alžběta, po anglicku Elizabeth. Je ovšem možné, že základem je latinské slovo lilium, což je název překrásné a ušlechtilé květiny lilie. Liliana je tedy stejně jako tato květina symbolem čistoty.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group