Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Petr Damiani

Petr Damiani (tedy Damiánův) se narodil cca 1006 v Ravenně. Příjmení přijal od svého bratra Damiána, který mu umožnil studovat. Byla to dobrá investice.

Petr se roku 1043 stal představeným poustevnického společenství, které sídlilo ve Fonte Avellana v Umbrii. Proslavil se tím, jak nekompromisně vystupoval proti zlořádům své doby – simonii, nemravnému životu v klášterech, nezdrženlivosti… Blížila se doba obrody církve a jejího střetu se světskou mocí, boje o investituru.

Roku 1057 byl Petr Damiani takřka přinucen k tomu, aby přijal jmenování kardinálem. Stal se biskupem v Ostii – tento titul náleží nejvýznamnějšímu kardinálovi u Svatého stolce. Coby papežský legát cestoval Petr Damiani po celé Itálii a snažil se všude uvést v život své nároky na vysokou úroveň mravního života církve. Při jedné z těchto cest – z Ravenny do Ostie – zemřel, a to 22. února 1072. Pohřben byl v městské katedrále.Svátek slaví Lenka

V občanském kalendáři se dnes skví Lenka a Lena. Jedná se vlastně o původně domácká jména Heleny (Helenky), pak znamenají „pochodeň“, nebo může jít o odvozeninu z Magdaleny. V tomto případě mají význam jiný: nositelka tohoto jména prý pochází z Magdaly. Dnes je Lenka na celém světě jménem zcela plnoprávným a samostatným.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group