Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví bl. Godšalk

Blahoslavený Godšalk se narodil roku 1118 v Kolíně nad Rýnem. Vstoupil do nově založeného premonstrátského řádu, stal se tak žákem jeho zakladatele svatého Norberta z Xantenu. Na pozvání pražského biskupa Daniela přišla na jaře roku 1149 ze Steinfeldu v Porýní premonstrátská komunita, aby se ujala opuštěného benediktinského kláštera v Želivě.

Mezi příchozími byl také bl. Godšalk. Stal se prvním želivským premonstrátským opatem, proslul jako vynikající kazatel, pod jeho vedením klášter vzkvétal. Mohly tak být založeny nové dceřiné kláštery v rakouském Gerasu a v Milevsku. Vznikly také kláštery sester premonstrátek v Louňovicích pod Blaníkem, v Dolních Kounicích a v rakouském Perneggu. Na zakládání všech těchto komunit se bl. Godšalk osobně podílel a řídil stavby jejich budov. Při návratu z jedné z těchto cest v únoru r. 1184 zemřel v pověsti svatosti.Svátek slaví Patrik

Patrika, který dnes slaví svůj svátek v občanském kalendáři, najdeme v církevním ještě 17. března. Latinské slovo patricius, které stálo na počátku, označuje „muže urozeného“ a zároveň má vazbu na slovo patria - „vlast“. Toto jméno však také označuje „člověka, jenž mohl dokázat své předky“.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group