Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Alexius a druhové

Ve Florencii se na přelomu 12. a 13. století narodilo sedm mužů. Byli to Buonfiglio dei Monaldi (Bonfilius), Giovanni di Buonagiunta (Bonajuncta), Bartolomeo degli Amidei (Amideus), Ricovero dei Lippi-Ugguccioni (Hugo), Benedetto dell'Antella (Manettus), Gherardino di Sostegno (Sosteneus) a Alessio de'Falconieri (Alexius). Pocházeli ze vznešených rodin a brzy se spojili ve společenství zvaném Laudesi – ti, kteří chválí.

Na základě zjevení Panny Marie se stáhli z veřejného života, usadili se na Monte Senario 11 mil seevrně od Florencie a přijali řeholi sv. Augustina. Tak vznikl řád servitů – Služebníků Panny Marie.

Nový řád musel dlouho zápasit o svou existenci; tehdy totiž vešlo v platnost nařízení IV. lateránského koncilu, které zamítalo možnost zakládat nové řády. Definitivního schválení bulou Dum levamus z 11. února 1304 se tak dočkal jen jeden ze sedmi zakladatelů – sv. Alexius, kterému tehdy bylo již přes sto let.

Nový řád se rozšířil po celé Evropě; roku 1910 měl 700 členů v 62 klášterech. Jeden z nich vznikl i na našem území – v Nových Hradech.Svátek slaví Miloslava

V občanském kalendáři má dnes svátek Miloslava. Jejím mužským protějškem je Miloslav, který má jmeniny 18. prosince. Jména Miloslav i Miloslava patří ke starým slovanským jménům a za jejich latinskou obdobu jsou považováni Mansvet, který má svátek 3. září, a Gracián. Obě jména jsou vykládána jako „slavný milostí“, „slavící milost“ nebo také „milý a klidný“.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group