Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Juliána

Juliana se narodila kolem roku 285 v Nikomédii (dnešní Izmit v Turecku). Ve své rodině byla jedinou křesťankou; zvláště její otec byl horlivým vyznavačem polyteismu. Jako devítiletá byla zasnoubena se synem městského prefekta, manželství mělo být uzavřeno, až Juliana dovrší 18 let.

V den svých osmnáctin však Juliana prohlásila, že si svého snoubence vezme jen pod tou podmínkou, že se nechá pokřtít. Ten ji však místo toho udal jako křesťanku. Juliana byla uvězněna, svého rozhodnutí se však nezřekla ani po vynesení rozsudku smrti. Po krutém mučení byla tedy popravena. Stalo se tak kolem roku 305.

Její ostatky byly přeneseny nejprve do Puteoli (dnešní Pozzuoli), pak do Cum a nakonec do Neapole. Odsud se její úcta šířila po Itálii, Španělsku, Nizozemí a dalších zemích.Svátek slaví Ljuba

Toto překrásné jméno je osamostatnělou podobou ruského Ljubov. Jedná se vlastně o překlad řeckého slova charitas, což znamená „láska“. Jméno Ljuba je tedy skrz naskrz prostoupeno láskou. Ljuba spolu s Naděždou a Věrou tvoří v pravoslavném kalendáři věrnou trojici. Jsou překladem latinských slov Fides, Spes a Charitas, tj. Víra, Naděje a Láska.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group