Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Jiřina; bl. Bedřich Bachstein a druhové, pražští mučedníci

Řehoř z Tours (zemřel kolem roku 594) byl velice dobře informován o dobách minulých a o dějinách města Clermontu. Ve čtyřiatřicáté kapitole díla De gloria confessorum (O slávě vyznavačů) píše o tradici spojené se životem a ctnostmi sv. Jiřiny (v originále zvané Georgia).

Tato panna, „zbožná a Bohu oddaná“, žila v Clermontu na počátku 6. století. Odešla na venkov, aby zde mohla svobodněji nabídnout Bohu „oběti svých chval“. Každý den se věnovala odříkání a modlitbě. Po smrti bylo její tělo odneseno do kostela, kam – jak se traduje – náhle přiletěly desítky bílých holubic, které svými křídly zcela pokryly ostatky svaté Jiřiny.

Ostatky svaté Jiřiny jsou uchovávány v Clermontu, v kostele sv. Cassiana. Římské martyrologium ji zmiňuje 15. února, v den, kdy svou světici oslavuje i Clermont.

 

15. února si připomínáme svátek 14 pražských mučedníků, františkánů, kteří byli zabiti pro svou víru 15. 2. 1611 v kostele a klášteře Panny Marie Sněžné v Praze. Tito bratři přišli do kláštera z různých zemí Evropy (kromě Čechů zde byli Němci, Italové, Francouz, Španěl a  Holanďan), aby zde vytvořili společenství bratří františkánů a kázali lidem o Bohu. Podařilo se jim opravit kostel a klášter Panny Marie Sněžné, který byl od husitských válek zcela poničený. Byli zavražděni pro svou víru rozlíceným davem, který se při nepokojích toho dne v Praze vydal na rabování klášterů.

V říjnu roku 2012 byli tito bratři slavnostně prohlášeni v katedrále svatého Víta v Praze za blahoslavené. 
Převzato z vira.czSvátek slaví Jiřina

Toto jméno je řeckého původu a jde o protipól Jiřího. Základem je tedy slovo geórgos, „zemědělec“ nebo „rolník“. Jiřina, ale také její španělská varianta Jorga nebo anglická Georgia či další cizí Jiřinky, má tedy velice vřelý vztah k půdě.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group