Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Scholastika

Nepřátelé křesťanství a křesťanského smýšlení, kteří měli ve zvyku tupit vše, co s křesťanstvím souviselo, se kdysi posmívali středověké filosofii, takřečené scholastice, že pro křesťany je tak významná, až jí zasvětili vlastní svátek. To mělo být právě 10. února.

Není to však pravda; dnešní den je zasvěcen reálné osobě, a sice sestře-dvojčeti svatého Benedikta, která se skutečně jmenovala Scholastika; a pro úplnost dodejme, že žila v době, kdy ještě scholastická filosofie neexistovala.

Scholastika měla ke svému bratru velice blízko; sama žila zasvěceným životem a ráda Benedikta navštěvovala. Při jednom rozhovoru již chtěl Benedikt rozpravu ukončit – sám chtěl odpočívat a Scholastika by se měla vrátit do vlastního kláštera za světla. A nepomohlo ani sestřino přemlouvání. Tehdy se – jak se traduje – Scholastika krátce pomodlila, a vzápětí se strhla prudká bouře, která Scholastičin odchod naprosto znemožnila. Zůstala tedy u bratra Benedikta a až do rána s ním hovořila o Bohu. Následujícího dne zemřela. Stalo se tak roku 547.

Svatý Benedikt pochopil, že v tom bylo skutečně Boží řízení, které umožnilo Scholastice strávit poslední chvíle života jednak s knězem, který ji mohl na odchod připravit, jednak s člověkem, který jí byl blízký a mohl ji tak doprovodit k Pánu v bratrském společenství a lásce.

A když se nad tím zamyslíme, mohli bychom chtít něco víc?Svátek slaví Mojmír

Toto staré slovanské jméno znamená doslova „můj mír“. Naše dějiny znají několik Mojmírů, dva z nich dokonce patří mezi slavná knížata.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group