Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Ildefons

Svatý Ildefons se narodil v Toledu roku 607. Pocházel ze vznešené rodiny římského původu, která byla schopna mu zajistit slušnou kariéru na vizigótském královském dvoře. Ildefons však dal přednost jinému království – vstoupil do kláštera svatých Kosmy a Damiána v blízkosti Toleda, stal se mnichem a byl vysvěcen na jáhna. Svůj život naplnil studiem, literární tvorbou a modlitbou.

Roku 657 zemřel toledský biskup a právě Ildefons, který se mezitím stal ve svém klášteře opatem, byl zvolen na jeho místo. Sám král jej musel přesvědčovat, aby tuto volbu přijal.

Svatý Ildefons byl velice činným autorem. Zanechal po sobě knihy o liturgii a dílo jménem De viris illustribus, jakési pokračování Etymologií svatého Isidora ze Sevilly. Vynikal také velkou a horlivou úctou k blahoslavené Panně Marii. Zemřel ve svém biskupském sídle 23. ledna roku 667. Je také ctěn jako patron tohoto města. Jeho život inspiroval mnohé vynikající malíře - mezi ně patří např. El Greco, Velázquez, Murillo či Zurbarán.Svátek slaví Zdeněk

V občanském kalendáři má dnes svátek Zdeněk nebo, jak se dříve psávalo, Zdenek. Názory na původ tohoto hojně užívaného jména se různí. Od minulého století donedávna byli odborníci přesvědčeni, že Zdeněk vznikl ze jména Sidonius. Teprve v poslední době byla publikována teorie, že jde naopak o domácký tvar ryze českého jména Zdeslav s významem „zde slavný“. Tento názor poněkud kalí závažná skutečnost, že mnohem častěji se v minulosti vyskytovalo jméno Zdislav se stejným významem. Známe k němu i dosti obvyklou zkrácenou formu - tou není Zdeněk, ale pěkné staročeské mužské jméno Zdík. A tak se zdá, že v pozadí Zdeňků stojí přece jenom Sidonius.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

NyníHudební siesta
Skladba: Symfonie číslo 1 c moll, opus 3 „Zlonické zvony“ (1865) - Finale Allegro animato; Autor: Dvořák Antonín; Dirigent: Davies Dennis Russell; Soubor: Filharmonie Brno
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Odpolední proud
14:00Hudební kompas
14:30Odpolední proud
15:00Zprávy Proglasu, počasí
15:05Odpolední proud

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group