Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Pavel Poustevník

Svatý Pavel, jehož svátek dnes slavíme, žil v Egyptě ve 3. křesťanském století. Pocházel ze vznešené rodiny, která přijala křesťanství. Za pronásledování, které v polovině 3. stol. inicioval císař Decius, odešel do pouště.

Roku 251 císař Decius padl v boji s Góty a pronásledování ustalo, Pavel se však z pouště nevrátil. Nalezl zde nový svět, kterého si cenil nade všechno, co mu mohl poskytnout jeho předchozí život. Strávil zde dalších šedesát let a zemřel ve vysokém věku.

Pavla Poustevníka navštívil v poušti svatý Antonín, později zvaný Veliký, zakladatel mnišství. Byl to právě on, koho Pavlův život v ústraní, jen ve společnosti s Bohem a se sebou samým, inspiroval natolik, že se rozhodl jej následovat a dát tak příklad i všem ostatním.

Traduje se, že Pavel Poustevník je jedním z inspirátorů modlitby růžence; každý den si nabral do kapes tři sta kamínků, které pak při modlitbě postupně odkládal.Svátek slaví Alice

Podle občanského kalendáře má dnes svátek Alice. Původ tohoto jména je nejasný. Část odborníků se domnívá, že Alice je v anglosaských zemích jedním z řady domáckých tvarů jména Alžběta (Elizabeth). Jiní tvrdí, že jde o odvozeninu ze starofrancouzského jména Aaliz. U dalších vědců se dozvíme, že jde o zkratku staroněmeckého Adalheit či Adelaida s významem „ušlechtilá bytost“ nebo „vznešená postava“. Což se k tomuto jménu znamenitě hodí.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group