Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví ct. Marie Elekta

28. ledna 1605 se v italském Terni narodila Catarina Tramazzoli, která v jednadvaceti letech vstoupila do kláštera bosých karmelitek a přijala jméno Marie Elekta od Ježíše. Roku 1629 byla vybrána, aby s jednou spolusestrou a dalšími dvěma karmelitkami z janovského kláštera odešla do Vídně a založila tam klášter.

Ukázalo se, že to byla dobrá volba. Marie Elekta se ve Vídni osvědčila natolik, že jí bylo svěřeno založení dalších klášterů – nejprve ve Štýrském Hradci (Grazu), později i v Praze. Tam dorazila v září roku 1656. Obdivuhodně rychle se naučila česky a stala se zde vůdčí osobností.

Tehdy již nějaký čas trpěla těžkými nemocemi. »Už ve Štýrském Hradci se u ní objevila vodnatelnost (hydropsie). V roce 1655 se jí otevřely rány na nohou. V Praze se její stav značně zhoršil. Byla trápena obtížemi žaludečními a prudkými bolestmi hlavy. Dostavilo se u ní chrlení krve a byla zachvácena bolestmi jater.« (Zdeněk Kalista: Ctihodná Marie Elekta Ježíšova: po stopách španělské mystiky v českém baroku)

Marie Elekta zemřela ve svém klášteře 11. ledna 1663. K vleklé jaterní cirhoze se připojil i zápal plic. Její ostatky byly uloženy v klášteře a po třech letech exhumovány; k všeobecnému úžasu se zjistilo, že jsou neporušené. V současnosti odpočívají v kostele sv. Benedikta na Hradčanech. První kroky k beatifikaci byly zahájeny roku 1924.Svátek slaví Bohdana

Bohdana, která má dnes svátek podle občanského kalendáře, je jméno slovanské. Vzniklo doslovným překladem řeckého jména Teodora (též Theodóra) a znamená „dar Boží“. Dá se tedy říci, že kdo má doma Bohdanu, má ji přímo od Boha.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group