Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Valerie

Legendární tradice hovoří o sv. Martialovi jednom z 72 učedníků které Kristus poslal hlásat evangelium. Tento světec došel až do Galie, kde byly mezi těmi, jež přivedl k víře a ke křtu, také žena jménem Zuzana a její dcera Valeria, česky Valérie. Stalo se tak v dnešním městě Limoges.

Po Zuzanině smrti získal Martialis z jejího dědictví pozemky, které využil ve prospěch chudých. Také Valeria se rozhodla odevzdat Bohu a složila slib panenství. Ten se jí však stal osudným.

Z armády byl propuštěn Valeriin nápadník, který se vrátil domů a začal jí nadbíhat. Když mu však sdělila, že se zaslíbila jinému – mocnějšímu, rozzuřil se a v žárlivosti Valerii zabil.

Po této vraždě však svého činu hořce litoval. Přiznal se biskupu Martialovi, vyžádal si od něj přísné pokání a sám pak přijal křest. Jistě za něj prosila i mučednice Valeria, jejíž ostatky byly v městě Limoges od té doby stále uctívány.Svátek slaví Vratislav

Toto jméno je slovanského původu a znamená „vrať slávu“, případně poněkud krkolomněji, že jeho nositel je této „slávy navratitel“.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group