Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Bibiána

Když jsem svého času přijel do Říma, chtěl jsem navštívit všechny římské patriarchální baziliky. Na cestě k jedné z nich – ke Svatému vavřinci za hradbami – jsem procházel nevábnou částí města v blízkosti hlavního nádraží Termini. Všude kolem vysoké průmyslové budovy, holé stěny bez oken, spleť vlakových kolejí – bezútěšný pohled.

A najednou se v tom odlidštěném bludišti objevil maličký kostelík, přilepený k desetimetrovému železničnímu náspu. Obklopovala jej zídka vytvářející tak jakousi zahrádku. Byl zasvěcen svaté Bibianě, římské panně a mučednici. S vděčností jsem si v něm na chvíli oddychl a zapomněl, co všechno na mě číhá tam venku. Kolem se řítily vlakové soupravy, ale uvnitř byl klid. Světová metropole ukazovala svou odvrácenou, cizí a netečnou tvář, ale já jsem byl doma.

Kéž nám svatá Bibiana vyprosí, abychom byli pro své bližní malou zahrádkou ticha, bezpečí a pokoje, domovem v odcizeném světě, který se kolem nás řítí jako splašený. Abychom my byli pro druhé tím, čím byl její kostelík pro mě.Svátek slaví Blanka

Toto jméno je španělské, jeho původ je germánský a znamená „bílá“ či „běloskvoucí“. Jeho variantou je Bianka a obdobný význam mají též Albína nebo Běla.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group