Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Adelhaida (Adéla)

Svatá Adelhaida (nebo též Adéla) byla pravděpodobně nejvýznamnější ženou Evropy 10. století. Narodila se roku 931 v Burguundsku jako dcera krále Rudolfa II. a jeho ženy Berty Švábské. V 15 letech se provdala za titulárního italského krále Lothara II., s nímž měla dceru jménem Ema.

Po násilné smrti svého manžela roku 950 byla nucena ke svatbě s Adalbertem z Ivrey, synem manželova nepřítele. Odmítla a uprchla na hrad Canossu. Tam ji z obležení vysvobodila armáda budoucího císaře Oty I., za nějž se roku 951 vdala. Spolu byli korunováni v Římě roku 962. Jejich manželství bylo obdarováno několika dětmi.

Roku 973 Adelhaida znovu ovdověla a pět let poté ji její snacha donutila opustit císařský dvůr. Žila nějaký čas v Burgundsku u svého bratra Konráda, od roku 991 v klášteře v alsaském Selzu, jejž sama založila. Zde strávila zbytek svých dní na modlitbách, ve službě církvi a úsilí o mír. Zvláště podporovala clunyjské hnutí, zasazovala se i o christianizaci Slovanů. Zemřela v Selzu 16. prosince 999.Svátek slaví Albína

Toto jméno je latinského původu, znamená „bílá“, a mohli bychom tedy snad říci, že se jedná o obdobu naší Běly.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group