Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví Panna Maria Guadalupská

V roce 1531 se Janu Didakovi Cuauhtlatoatzinovi, který pocházel z domorodého indiánského kmene nedaleko Mexika, zjevila Panna Maria. Stalo se to, když cestou ze svého rodiště, zvaného Cuauhtitlan, na ranní bohoslužby do Tlatilolco došel k návrší zvanému Tepeyac. Oznámila mu, že jako milující Matka místních obyvatel i všech, kdo se k ní utíkají o pomoc a přímluvu, bude na tomto místě těšit jejich zármutek a přinášet útěchu těm, kdo ji sem budou přicházet s důvěrou prosit. Na jeho plášti zůstala podivuhodným způsobem zobrazena její podoba. Písemná zpráva o této události je uchována v arcidiecézním archivu v Mexiku. Tamní křesťané ji od té doby stále uctívají jako Pannu Marii Guadalupskou, byla prohlášena za patronku Mexika (1754) a za hlavní patronku celé Latinské Ameriky (1910). Původní malá kaple postavená na místě zjevení byla nahrazena stavbou nynější baziliky (1695-1709). Slavení dnešní památky rozšířil papež Jan Pavel II. na celou církev (2002). 

 Svátek slaví Simona

Simona k nám přišla z francouzštiny, ale původně je to jméno hebrejské s významem „naslouchající“ a je vlastně ženským protějškem Simona, po našem Šimona.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

NyníDnešní evangelium
Píseň: Deo dicamus Domine (2010); Interpret: Chrámový sbor Sv. Jakuba v Želeticích u Kyjova; Album: Chrám. sbor Želetice: Velikonoční týden /CD 2
06:05Ranní chvály
06:20Duchovní slovo
06:25Ranní magazín
06:45Ranní zíváček
07:00Zprávy ČRo Dvojka
07:05Písně

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group

Regiony

Regiony

Akce Proglasu v roce 2020

Zde se můžete podívat, kam se Proglas v tomto roce chystá a co ho čeká.