Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví Svátek Posvěcení lateránské baziliky

Jistě víte, že papež je zároveň římským biskupem. O kterém římském kostele byste však řekli, že je jeho katedrálním chrámem, tedy že je katedrálou římské diecéze? Svatopetrská bazilika to kupodivu není.

Hlavním kostelem diecéze Řím je lateránská bazilika – přesný titul je „arcibazilika Nejsvětějšího Spasitele, svatého Jana Křtitele a svatého Jana Evangelisty v Lateráně“. Je to jeden z nejstarších křesťanských chrámů v Římě, i když od svým prvopočátků prošla nejednou rekonstrukcí.

Proč slavíme posvěcení právě tohoto kostela? Protože věříme, že církev udržuje kontinuitu v jednotě víry a učení od časů apoštolů v čele s Petrem až do dnešních dnů, kdy ji vedou nástupci apoštolů – biskupové v jednotě s římským biskupem, Petrovým nástupcem. A to pro nás symbolizuje právě katedrála římského biskupa.

»Šimone, Šimone, satan si vyžádal, aby vás směl protříbit jako pšenici; ale já jsem za tebe prosil, aby tvoje víra nezanikla. A ty potom, až se obrátíš, utvrzuj své bratry.«

(Lk 22,31–32)

 Svátek slaví Bohdan

Jazykovědci se přou, kde hledat počátky tohoto jména. Jedni se domnívají, že je původu staroslovanského, jiní soudí, že jde jen o překlad jména Theodosius nebo Theodóros. Koneckonců je to jedno, neboť obojí znamená „Boží dar“.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group