Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Markéta Skotská

Markéta, dcera anglického krále Eduarda, se narodila v Uhrách kolem roku 1046, kam její otec odešel do exilu před uzurpátorem Knutem. Její matka Agáta pocházela z roku uherského krále sv. Štěpána. Když bylo Markétě devět let, její otec se směl vrátit do vlasti, záhy však musel znovu odejít, tentokrát do Skotska. Tam se Markéta ve věku 24 let vdala za skotského krále Malcolma III. Narodilo se jim šest synů a dvě dcery.
Římský misál popisuje Markétu jako „vzor matky a královny, dobroty a moudrosti“. Říká se, že její královský manžel, který neuměl číst, choval ke své vzdělané ženě velikou úctu; líbal modlitební knihy, když viděl, že z nich Markéta s úctou čítává.

Markéta se se zvláštní láskou věnovala chudým, sirotkům a nemocným a zvala svého manžela, aby se k ní přidal. Byla již vážně nemocná, když se dozvěděla o smrti svého manžela a nejstaršího syna v bitvě u Alnwicku. Vyjádřila se, že toto utrpení chce obětovat za vlastní hříchy. Zemřela v Edinburgu 16. listopadu 1093. Umírala s pevnou nadějí, že se se svými blízkými setká za branou smrti ve světle budoucí slávy.Svátek slaví Otmar

Toto jméno je německého původu a znamená, že jeho nositel je „šťastný díky svému bohatství“. Jeho prvotní tvar zněl Ótmár.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group