Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Mikuláš Tavelić

14. listopadu vzpomínáme na františkánské mučedníky z Palestiny, svaté Mikuláše Taveliće, Štěpána z Cunea, Deodata Ariberta z Ruticinia a Petra z Narbonne. Žili ve františkánském konventu na hoře Sión, kde řád sv. Františka působil jako »ochránce svatých míst«. Jmenovaní františkáni  zde působili již od roku 1383 na malém ostrůvku křesťanství v islámském moři.

11. listopadu 1391 byli předvoláni před jeruzalémského islámského soudce, kde v přítomnosti mnoha muslimů vydali s velkou odvahou svědectví křesťanské víře. Byli vyzváni k tomu, aby se své víry zřekli, což odmítli. Na základě toho byli odsouzeni k smrti.

Tři dny byli drženi v těžkém vězení až 14. listopadu byli vyvedeni na náměstí, kde byli opět vyzváni k odpadu od víry. Znovu odmítli, a proto byli následně upáleni. Muslimové odstranili veškeré ostatky včetně popela, aby tak zabránili jejich případné úctě mezi křesťany.

Františkáni ctili jejich památku již od 15. století, roku 1970 byli mučedníci ze Svaté země kanonizováni.Svátek slaví Sáva

Toto jméno vypadá jako slovanské, ale není tomu tak. Jeho základem je totiž hebrejské Sába či Sabbas, jež znamená „děd“ nebo „stařec“. Spojování s řekou Sávou je tedy omyl.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group