Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Martin

Malá kontrola znalostí: Svatý Martin z Tours se proslavil tím, že

  • opustil vojenskou dráhu, kterou si přál otec a stal se vojákem Božím;
  • se stal biskupem, když ho lidé našli schovaného mezi husy, které ho zradily a kejháním prozradily;
  • se proslavil nezištným rozdělením pláště s žebrákem.

Jak by to dopadlo, kdyby Martinův případ vzali do roku specialisté, kteří by byli dobří ve svém oboru, ale neviděli by souvislosti?

Tak například úzce zahleděný matematik by spočítal: kdyby se dnes každý zachoval jako svatý Martin u brány v Amiensu, místo 7 mld. oděvů by stačilo tři a půl. Tudíž ušetřené ošatné by se mohlo přesunout na nákup jídla (nebo na jeho zvýšené DPH?); no – stamilióny lidí by se dosyta najedlo. Jenže: Na radu statistika by dále vypočítal, že by se následně zvýšila porodnost a planeta by lidstvo neuživila, no prostě závěr by zněl: ještě že lidé toho Martina nenapodobují.

Kdyby to byl vědec teoretik, mohl by prohlásit, že na základě teorie mávání motýlích křídel by vítr vířený stálým dělením a snášením milionů plášťů na chudáky v každém okamžiku na miliardě míst Země vzbudil celosvětovou podnební katastrofu. Závěr by byl stejný.

Ekonom by mohl namítnout, že miliony pracovníků v textilních továrnách by přišly o místo a nevhodně by tak doplňovaly počty zmrzajících nešťastníků u bran měst.

Humanista a filosof by byli nad věcí: prohlásili by, že je nutno takové skutky podporovat, protože by se tím pádem narodili a vyrostli noví Bachové, Gatesové, Einsteinové a Saint-Exupéryové, a ti by složili novou krásnou hudbu, vymysleli lepší operační systémy počítačů, ovládli využití energie ve vesmíru a napsali mnoho krásných a užitečných knih. Tím by se zařídilo, aby byla většina lidí úspěšných a někteří i šťastní.

A křesťan? Pokud by nebyl bateriový, ale opravdový? Hm, ten by neřekl:
„mělo by se to dělat“,
ani by neřekl:
„dělejte to“, ale
šel by, a dělil by se. Protože by věděl, že šťastnější je dávat než brát – a kdo ví, třeba právě obdaroval samotného Krista.

(P. Martin Holík)

 Svátek slaví Martin

Toto jméno má původ v latinském slově Martinus, což je přídavné jméno k Martovi. Martin tedy znamená, že jeho nositel je „zasvěcen římskému bohu války“.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group