Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Faustyna Kowalská, sv. Palmác

V katolické církvi je památka svaté Faustyny Kowalské – polské hlasatelky milosrdné Boží lásky z Kongregace sester Blahoslavené Panny Marie Milosrdenství. Ustanovil ji papež František na výroční den úmrtí řeholnice z roku 1938, první svatořečené tohoto tisíciletí. Řeholnice ve 33 letech podlehla tuberkulóze. 

22. září jsme vzpomněli na vojáky Thébské legie, která byla posádkou v egyptských Thébách alias Vésetu. Za vlády císaře Diocletiana byla tato legie převelena do galie (dnešní Francie), aby bránila římské území proti Markomanům a Kvádům, kteří pronikali za Rýn.

Při obraně své země prokázali vojáci Thébské legie velkou odvahu a svého úkolu se zhostili se ctí. Když však dostali příkaz, aby se účastnili pronásledování křesťanů, odmítli – byli totiž sami křesťany.

Značná část této legie včetně velitele sv. Mauritia byla zmasakrována v Agaunu (dnešním švýcarském Saint-Maurice-en-Valais). Část z ní, včetně dnešního světce Palmatia, zahynula o několik dní později v kolonii Augusta Treverorum (dnešní Trevír).Svátek slaví Eliška

V občanském kalendáři má dnes svátek Eliška. Je to vlastně česká varianta hebrejského jména Alžběta, které v překladu znamená „můj Bůh je přísaha“.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group