Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Marcel

Záznam o umučení svatého Marcella – tzv. »passio« – uvádí, že 21. července 298 se slavil „Svátek panovníků“. V tento den se stalo, že řádný centurion posádky v Tangeru jménem Marcellus před shromážděnou jednotkou odhodil zbraně a odmítl vojenskou službu, protože podle svého vyjádření chtěl sloužit jedině Kristu a tyto „oslavy“ pokládal za modlářství.

28. července byl vyslýchán svým nadřízeným Fortunatem, který posoudil jeho případ jako nesmírně závažný a předal jej tangerskému veliteli Aureliu Agricolanovi. 30. října byl Marcellus znovu vyslýchán a odsouzen k smrti.

Setník Marcellus byl poctivým a správným vojákem a poslušným občanem. Ovšem ve chvíli, kdy zjistil, že po něm státní autorita chce něco protivícího se Boží vůli, pochopil, koho má skutečně poslechnout.

Kam až jsme my ochotni zajít v kompromisech? Pro kolik z nás je prostě a jednoduše morální a správné to, co neodporuje úředním vyhláškám, nebo to, u čeho nás nechytí?Svátek slaví Tadeáš

Jméno Tadeáš je patrně hebrejského původu a základem bylo asi Taddai. Rozšířilo se díky latině, která mu dala podobu Thaddaeus. Nejčastěji je jméno vykládáno jako „chytrý“ nebo „rozumný“, případně „smělý a odvážný“.

zdroj: Po kom se jmenujeme; LIBRI 2000,2001

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group