Svátek

Zobrazit všechny svátky

Svátek slaví sv. Maxmilián

Dnes už se nám zdá být zcela absurdní představa souvislého křesťanského osídlení a kompaktní církevní správy v severní Africe. Před nějakými šestnácti staletími však byla situace zcela odlišná – právě v severní Africe, zvláště v provincii jménem Africa Proconsularis, se soustředil křesťanský život a vzdělanost. S jistou dávkou nadřazenosti se tenkrát říkalo, že „co není z Afriky, zapáchá“.

Mezi mnohými biskupy této doby působil také dnešní světec – sv. Maxmilián, podle některých pramenů Maximián (Maximianus). Byl biskupem v Bagai, dnešním Ksar Bagai u Khenchela v Alžírsku. Zde také zemřel roku 410, ve stejném roce, kdy byl vypleněn Řím.

Někdy se nám může zdát, že žijeme v kulturních, civilizovaných, a hlavně tisíc let křesťanských zemích, kde se nám v podstatě nemůže nic stát. Jsme na vážném omylu – můžeme se poučit ze situace křesťanství v severní Africe. A co víc – v těchto zemích byla křesťanská civilizace vyvrácena barbarskými nájezdy. U nás si ji necháme pomalu proklouzávat mezi prsty… Neuděláme-li něco, můžeme skončit stejně.Svátek slaví Bohumil

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group